Dr. Yevhen Fliak

Гострий тонзиліт (Ангіна)

На цій сторінці ви дізнаєтесь причини виникнення ангіни, симптоми захворювання, клінічні форми, методи діагностики та можливі варіанти лікування гострого тонзиліту.

Що таке піднебінні мигдалики?

Піднебінні мигдалики - це орган імунної системи організму людини, що складається з лімфоїдної тканини та розміщується позаду горла з обох його боків. Основна функція - це участь у формуванні захисної відповіді на потрапляння в організм патологічних збудників (віруси, бактерії). Одним словом - це природній фільтр.
На фото: піднебінні мигдалики людини

Що таке тонзиліт?

Тонзиліт - це вірусне або бактеріальне ураження піднебінних мигдаликів, що супроводжується запальними змінами при потраплянні патологічного збудника. За характером перебігу, поділяється на гострий та хронічний.

Гострий тонзиліт (Ангіна) - це запалення піднебінних мигдаликів, слизової оболонки рота, яке виникає внаслідок зниження імунних функцій та потраплянню в організм патологічних мікроорганізмів.

Чому виникає ангіна?

Виникнення ангіни, провокують бактерії, віруси, грибки, а найбільш частим збудником є бета-гемолітичний стрептокок групи А.
Основний спосіб проникнення мікробів - повітряно-крапельний, але заразитися від інфікованої ангіною людини можна також при використанні загальних засобів побутового вжитку(для прикладу - посуд).

Попадання інфекції і осідання її на мигдалинах не завжди призводить до розвитку ангіни. Дія мікробів активізується під впливом провокуючих чинників: переохолодження, різкі зміни температури навколишнього середовища, знижений імунітет, захворювання носа та пазух, хронічні захворювання ротової порожнини та глотки.

Види та симптоми ангіни (гострого тонзиліту)

  • Катаральна форма ангіни - уражається слизова оболонка мигдаликів.
    Основні симптоми - болі у горлі, які досягають максимальної сили під час ковтання, почервоніння і припухлість мигдалин та на фоні запального процесу спостерігається підвищення температури.
  • Фолікулярна форма - уражається не тільки слизова оболонка, але і лімфоїдні фолікули. Основні симптоми - болі в горлі, які починаються гостро і супроводжуються різким підвищенням температури до високих показників. Людина відчуває слабкість, ломоту в м'язах і суглобах, головні болі. На мигдалинах з'являються фолікули розміром 1-3 мм, які розкриваються на другий-четвертий день.
  • Лакунарна форма - це ураження глибоких шарів мигдаликів,що супроводжується вираженими інтоксикаційними симптомами, мигдалики стають гіперемованими (яскраво-червоного кольору) та з'являється наліт. Симптоми - виражений біль в горлі, важкість при ковтанні, відкриванні рота, слабкість, підвищення температури.
  • Некротична ангіна зустрічається досить рідко і характеризується наявністю некротизованих ділянок (відмерлих) на піднебінних мигдаликах.
Фото: Класична ангіна

Діагностика гострого тонзиліту

Перший етап обстеження - це огляд стану глотки та оцінка піднебінних мигдаликів (запальні зміни, форма ураження, розмір, наявність чи відсутність налетів).

Другий етап - це проведення швидкого тесту на наявність стрептококової інфекції в організмі за допомогою тест системи "CITO TEST Strep A", яка має високу чутливість до стрептококів групи А та є простим скринінговим дослідженням для попередньої діагностики бактеріального тонзиліту.

Також застосовуються загальноклінічні лабораторні дослідження (аналіз крові на наявність запальних змін, бактеріологічні дослідження).

Лікування ангіни у Львові

Все залежить від форми захворювання та стану пацієнта. Використовуються протизапальні засоби, які сприяють зниженню болю в горлі, зменшенню інтоксикаційних проявів, а при бактеріальних формах - призначається антибактеріальна терапія.

При неправильному та несвоєчасному лікуванню ангіни можливе місцеве ускладнення - паратонзилярний абсцес, який потребує хірургічного лікування. При появі перших симптомів тонзиліту не варто вводити у гугл "ЛОР Львів", а звернутись до лікаря.
Виникли запитання?
Якщо вам щось не зрозуміло, виникли запитання відносно гострого тонзиліту, або ви хочете проконсультуватись з приводу захворювань ЛОР-органів, зателефонуйте (номер доступний для повідомлень у всіх додатках Viber, Telegram, Messenger, WhatsApp), або запишіться на прийом, заповнивши онлайн форму.
Зв'язатись з лікарем
Close
Контакти
Доброго дня! Напишіть мені або зателефонуйте, якщо у вас з'явились запитання.
Telegram
WhatsApp
Viber
Messenger
Phone