Dr. Yevhen Fliak

Захворювання носа та приносових пазух

На даній сторінці ви знайдете детальну інформацію про особливості будови носа та приносових пазух, можливі симптоми захворювань, варіанти діагностики та методи лікування захворювань порожнини носа та приносових пазух.
Опис будови носа та приносових пазух
Ніс - важлива структура організму, яка продовжує рости протягом усього життя, допомагає нам розрізняти тисячі найрізноманітніших ароматів, являється найбільш виступаючою частиною на обличчі, фільтрує те, що ми вдихаємо, а представники деяких професій, навіть страхують цю ділянку. Являється початковим відділом дихальної системи, що виконує роль дихання, сприйняття запаху та бере участь у мовленні.

Розпочинається він парними отворами ніздрями, а закінчується хоанами, які ведуть в носоглотку. Складається ніс з таких структур:

Зовнішній ніс - це те, що ми візуально бачимо на обличчі, який є різних форм і розмірів та відрізняється в залежності від національності. Утворений кістково-хрящовим скелетом та вкритий шкірою і м'язами.

Порожнина носа – це канал, який вистелений слизовою оболонкою та розділяється переділкою носа на дві симетричні половини. Будова: містить три носові раковини, які збільшують загальну поверхню та утворюють три носових ходи (нижній, середній, верхній) - у які відкриваються приносові пазухи. Функції: Тут повітря зігрівається, очищається від різноманітних частинок і зволожується.

Додаткові пазухи носа (навколоносові пазухи, синуси) - це порожнини в кістках черепа, які заповнені повітрям та сполучаються з порожниною носа за допомогою невеликих отворів.

У людини розрізняють 4 групи додаткових пазух:

Верхньощелепова (гайморова) пазуха - це парна пазуха, найбільша з усіх, розташована у верхній щелепі;
Лобна пазуха (Фронтальна) - парна, розміщується в лобній кістці;
Решітчастий лабіринт (Етмоїдальна пазуха) - парна, сформована комірками решітчастої кістки;
Клиноподібна (основна) - розташовується в клиноподібній кістці;

Відповідно запалення верхньощелепових пазух – гайморит, решітчастих пазух – етмоїдит, лобових – фронтит, клиноподібної пазухи – сфеноїдит.

Навколоносові пазухи забезпечують та виконують такі функції: зменшення ваги лицевих кісток та підтримання їхньої міцності і форми, ізолюють чутливі структури (корені зубів, очні яблука) від швидких температурних коливань у порожнині носа при вдиху і видиху, зволожують та зігрівають вдихуване повітря, збільшують голосовий резонанс, забезпечують протиударний "буфер" при травмах.
Методи діагностики захворювань носа та приносових пазух
Діагностика захворювань порожнини носа та приносових пазух включає в себе методи інструментального огляду, ендоскопічне обстеження, визначення патологічних симптомів, а за потреби методи променевих досліджень (КТ чи МРТ).

Риноскопія - це огляд порожнини носа, що здійснюється за допомогою носових дзеркал, які підбираються індивідуально до анатомічних особливостей людини.

Ендоскопічне обстеження носа - це огляд структур носа та носоглотки, що проводиться за допомогою спеціальної камери та дозволяє оглянути більш детально важкодоступні місця у носі.

Даний метод дозволяє оцінити слизову оболонку носа на наявність запальних змін, переділку носа (ступінь викривлення), носові раковини, візуалізувати патологічні новоутворення (пухлини, поліпи) та оцінити виділення з носа.

Симптоми захворювань носа та пазух

  • Біль голови, ділянки гайморових пазух, виділення з носа;
  • Важкість носового дихання, закладеність, погіршення нюху;
  • Припухлість, почервоніння, набряклість ділянки носа та обличчя;
  • Тривалі виділення з носа (слизові, гнійні), які самостійно не проходять;
  • Сухість, свербіж, неприємний запах з носа;
  • Не можете дихати носом без крапель або спреїв;
  • Постійний або періодичний храп та дихання ротом;
  • Часті або періодичні носові кровотечі;
  • Відчуття стороннього тіла в носі, поява новоутворів;
  • Зміна форми та симетрії носа;

Лікування захворювань порожнини носа та приносових пазух

Перелік гострих та хронічних захворювань, при яких найбільш часто звертаються до ЛОРа:
Лікування риносинуситів
Риносинусит - це інфекційно-запальне захворювання слизової оболонки порожнини носа та приносових пазух, що розвивається при потраплянні в організм вірусного або бактеріального збудника.

Класифікують за місцем запального процесу на: гайморит, етмоїдит, фронтит, сфеноїдит, а за характером на гострий та хронічний

Проявляється закладеністю носа, виділеннями з носа, відчуттям розпирання, болем в ділянці голови та проекції приносових пазух.

Хочете дізнатись чому виникає захворювання, методи діагностики та можливі варіанти лікування? Натисніть кнопку "Детальніше"
Детальніше
Лікування риніту
Риніт - це запальне захворювання слизової оболонки носа, що характеризується нежиттю, закладеністю та важкістю носового дихання. Класифікують риніт на алергічний та не алергічний, а за тривалістю процесу на гострий (раптовий) та хронічний (тривалий).

Розрізняють: алергічний риніт, вазомоторний, медикаментозний, гіпертрофічний та інфекційний риніт.

Хочете дізнатись чому виникає захворювання, методи діагностики та можливі варіанти лікування? Натисніть кнопку "Детальніше"
Детальніше
Лікування залежності від носових спреїв
Медикаментозний риніт - це хронічне захворювання порожнини носа, яке проявляється важкістю носового дихання та виникає при надмірному використанні судинозвужувальних спреїв.

За розширення і звуження кровоносних судин в носі відповідає гормон - норадреналін, а у разі тривалого використання крапель рецептори втрачають чутливість до гормону, що призводить до змін слизової оболонки носа та збільшенню нижніх носових раковин. Ефект від дії крапель постійно зменшується, що потребує збільшення дози, як наслідок - залежність.

Хочете дізнатись чому виникає захворювання, методи діагностики та можливі варіанти лікування? Натисніть кнопку "Детальніше"
Детальніше
Лікування носової кровотечі
Носова кровотеча (епістаксис) - це витікання крові з носа, що виникає внаслідок розриву судин в порожнині носа. За видом носові кровотечі класифікують на передні та задні.

Переважна більшість носових кровотеч - це передні носові кровотечі, що виникають в передніх відділах носа, найчастіше місце локалізації - переділка носа, а сама зона Кісельбаха, яка складається з великої кількості дрібних кровоносних судин. Дана група кровотеча становить більше 90% випадків.

Хочете дізнатись чому виникає захворювання, методи діагностики та можливі варіанти лікування? Натисніть кнопку "Детальніше"
Детальніше
Поліпи носової порожнини
Поліпи - це доброякісні новоутворення слизової оболонки порожнини носа або приносових пазух, що при надмірному розростанні заповнюють порожнину носа та можуть призводити до важкості дихання, продукції надмірної кількості слизу, змінам голосу та зниженні нюху. Поліпозний риносинусит зазвичай має двобічний характер (поліпи розвиваються в кожній половині носа), також можливий однобічний поліпоз носа, але він зустрічається рідше та потребує додаткової діагностики на предмет злоякісності новоутворень.

Хочете дізнатись чому виникає захворювання, методи діагностики та можливі варіанти лікування? Натисніть кнопку "Детальніше"
Детальніше
Євген Фляк
лікар-отоларинголог (ЛОР)
Ніс людини - це складна структура, яка не тільки забезпечує зовнішній вигляд, а являється основним каналом у якому повітря очищується, зігрівається та потрапляє в наші легені.

Утруднене носове дихання - це стан, який виникає в наслідок анатомічних або запальних змін в порожнині носа, що веде до нестачі потрапляння повітря в організм, а як наслідок розвивається - гіпоксія.

Однією з яскравих ілюстрацій самолікування порожнини носа - це розвиток риніту, який супроводжується змінами слизової оболонки порожнини носа внаслідок неправильного лікування розрекламованими препаратами та спреями.

Якщо у вас наявні симптоми захворювань носа та приносових пазух не займайтесь самолікуванням, а зверніться до ЛОР-лікаря, який призначить індивідуальну схему лікування та допоможе позбутись проблеми.
Зв'язатись з лікарем
Close
Контакти
Доброго дня! Напишіть мені або зателефонуйте, якщо у вас з'явились запитання.
Telegram
WhatsApp
Viber
Messenger
Phone