Dr. Yevhen Fliak

Паратонзиліт та Паратонзилярний абсцес

На цій сторінці ви дізнаєтесь причини виникнення захворювання, симптоми, клінічні ознаки, методи діагностики та варіанти лікування даних захворювань.

Що таке паратонзиліт?

Найбільш часто біль, підвищення температури тіла, дискомфорт та першіння в горлі пов'язані з вірусними захворюваннями, але також такі симптоми можуть виникати при бактеріальних інфекціях, що ведуть до гострого тонзиліту (ангіни), а при відсутності правильної тактики лікування - призводять до інфікування простору навколо мигдаликів та розвитку паратонзиліту або паратонзилярного абсцесу.

Паратонзиліт - це захворювання, що виникає внаслідок проникнення інфекції з піднебінних мигдаликів в навколо мигдаликовий простір та проявляється запальними інфільтраційними змінами.

Виникає під час, або після перенесеного гострого тонзиліту (ангіни), а також у хворих з декомпенсованими формами хронічного тонзиліту, що проявляється розвитком набряку та інфільтрації тканин у ділянці піднебінних мигдаликів. Збудниками даного захворювання виступають бактерії (стрептококи, стафілококи), а у деяких випадках пневмококи, кишкова паличка, анаероби, а найбільш частий шлях проникнення інфекції - це тонзилогенний, тобто з порожнини верхнього полюсу мигдалика, де стінка між піднебінним мигдаликом і паратонзилярним простором є тонкою, також існує гематогенний, лімфогенний, одонтогенний, травматичний шлях інфікування.

Симптоми паратонзиліту

Паратонзиліт зазвичай розпочинається - гостро, а за локалізацією переважає одностороннє ураження.
Основні скарги пацієнта - це виражена біль у горлі, яка посилюється при ковтанні та може іррадіювати у вухо, зуби, важкість при відкриванні рота, озноб, підвищення температури тіла, загальна інтоксикація, а також збільшення лімфатичних вузлів, тризм жувальних м'язів, що ускладнює огляд ротової порожнини та глотки, відчуття неприємного запаху з ротової порожнини.

Діагностика та лікування паратонзиліту у Львові

Діагностичний протокол розпочинається із збору анамнезу, орофарингоскопії (огляд ротової порожнини та глотки) та лабораторних аналізів.

Проводиться комплекс лікувальних заходів, що сприяють зменшенню симптомів та запобігають розвитку ускладнень паратонзиліту, а саме призначається системна антибактеріальна терапія, використання місцевих антисептичних розчинів, протинабрякові препарати. Результат успішного лікування - це зникнення запальних змін глотки, зниження симптомів, нормалізація температури тіла та стану пацієнта.

При несвоєчасному зверненні та лікуванні, можливий розвиток ускладнень, найбільш частим ускладненням паратонзиліту - це паратонзилярний абсцес.


Що таке паратонзилярний абсцес?

Паратонзилярний абсцес - це гнійно-запальне захворювання, що локалізується в навколомигдаликовому просторі та супроводжується утворенням порожнини, яка заповнена гноєм.

Розвиток паратонзилярного абсцесу відбувається після проникнення патологічної бактеріальної мікрофлори у порожнину паратонзилярного простору, що проходить декілька стадій (ексудативно-інфільтративну, абсцедування та інволюції), а за локалізацією процесу розрізняють - передньоверхній, передньонижній, задній та зовнішній (боковий) паратонзилярний абсцес. Зазвичай процес - односторонній.

Симптоми та діагностика паратонзилярного абсцесу

Захворювання проявляється вираженою больовою симптоматикою в ділянці горла та глотки, що призводить до важкості при ковтанні, відкриванні рота, болючості та збільшенні лімфатичних вузлів, підвищується температура тіла та на наростає симптоматика загальної інтоксикації.

Діагностика паратонзилярного абсцесу базується на фізикальному огляді ротової порожнини, де візуплізуються типові для даного захворювання ознаки (набрякові зміни, асиметрія однієї половини глотки, зони випинання), а деяких випадках застосовують додаткові методи обстеження.

Методи лікування

Основна мета - це спорожнення паратонзилярного простору від гною та його дренування. Проводиться лікувально-діагностична пункція простору з метою отримання вмісту, хірургічний розріз та дренування порожнини, а також призначається протинабрякова, антибактеріальна та антисептична медикаментозна терапія.

В деяких випадках проводиться хірургічна операція "абсцестонзилектомія" - це одночасне дренування паратонзилярного простору та видалення піднебінних мигдаликів.
Виникли запитання?
Якщо вам щось не зрозуміло, виникли запитання відносно паратонзиліту/паратонзилярного абсцесу або ви хочете проконсультуватись з приводу захворювань ЛОР-органів, зателефонуйте (номер доступний для повідомлень у всіх додатках Viber, Telegram, Messenger, WhatsApp), або запишіться на прийом, заповнивши онлайн форму.

Інші поширені захворювання горла та глотки:

Зв'язатись з лікарем
Close
Контакти
Доброго дня! Напишіть мені або зателефонуйте, якщо у вас з'явились запитання.
Telegram
WhatsApp
Viber
Messenger
Phone