Dr. Yevhen Fliak

Хронічний тонзиліт

На цій сторінці ви дізнаєтесь причини виникнення хронічного тонзиліту, симптоми захворювання, клінічні ознаки, методи діагностики та варіанти лікування.

Що таке хронічний тонзиліт?

Піднебінні мигдалики (гланди) - це органи імунної системи, що є природним бар'єром на шляху в інфекції, але при ослабленні захисних функцій мигдаликів - стають постійним джерелом інфекції.

Хронічний тонзиліт - це інфекційно-алергічне захворювання піднебінних мигдаликів, яке характеризується хронічними запальними змінами, що виникають внаслідок послаблення захисних функцій організму.

Причини виникнення

Головною причиною хронічного тонзиліту - це наявність постійного вогнища інфекції в організмі, а зокрема в піднебінних мигдаликах. Розвивається внаслідок частих повторюваних епізодів гострого тонзиліту (Ангіни), що веде до зниження захисних функцій піднебінних мигдаликів, а несвоєчасне та неправильне лікування призводить до утворення постійного хронічного вогнища інфекції в організмі.

Найбільш часто збудниками тонзиліту є стрептококи (бета-гемолітичний стрептокок групи A), а також викликають захворювання стафілококи, віруси, грибки. Розвитку хронічного тонзиліту сприяють хронічні захворювання носа, носоглотки, ротової порожнини.

Симптоми хронічного тонзиліту

Симптоматика хронічного тонзиліту розвивається поступово, непомітно для людини та часто без явних клінічних проявів.

Хворі скаржаться на біль, який періодично виникає в піднебінних мигдаликах, дискомфорт у горлі, підвищення температури тіла до субфебрильних показників (37,1 - 38,0 °C), відзначають збільшені, рихлі піднебінні мигдалики, поява неприємного запаху з рота з утворення гною або так званих пробок в піднебінних мигдаликах, збільшені лімфовузли.

У хворих на хронічний тонзиліт, можуть розвиватись захворювання, які мають однакову етіологічну і патогенетичну основу - це паратонзилярний абсцес, що виникає внаслідок неправильного лікування тонзиліту, захворювання серця і суглобів (зокрема ревматизм) та сечовидільної системи.

Діагностика хронічного тонзиліту

Діагностики хронічного тонзиліту розпочинається зі збору детального анамнезу, оцінки клінічних ознак, динаміки захворювання та огляду піднебінних мигдаликів.

Місцеві ознаки для встановлення діагнозу "хронічний тонзиліт":

  1. Гіперемія та валикоподібне потовщення країв піднебінних дужок;

  2. Рубцеві зміни між мигдаликами та піднебінними дужками;

  3. Розрихлені, рубцево-змінені, ущільнені піднебінні мигдалики;

  4. Вміст в лакунах мигдаликів (казеозно-гнійний або рідкий гній);

  5. Збільшення лімфатичних лімфовузлів (регіонарний лімфаденіт);
При наявності трьох з п'яти клінічних ознак встановлюється компенсована форма хронічного тонзиліту - це означає, що захисна функція мигдаликів ще така, яка дозволяє вирівнювати стан місцевого запалення та не викликати загальних запальних реакцій організму (така форма тонзиліту зустрічається у відносно здорових людей).

З прогресуванням запального процесу у піднебінних мигдаликах настає декомпенсація - частішають рецидиви гострого тонзиліту (ангіни), паратонзиліт, паратонзилярний абсцес, а при відсутності правильного і адекватного лікування цієї форми тонзиліту, розвивається уражаються віддалених органів і систем (суглоби, нирки, серце).

Тому декомпенсована форма хронічного тонзиліту характеризується не тільки місцевими проявами запалення піднебінних мигдаликів, але і проявом інших патологічних реакцій, рецидивами ангін, паратонзилітів, паратонзилярних абсцесів та захворюваннями інших органів і систем.

Лікування хронічного тонзиліту у Львові

Розрізняють консервативні та хірургічні методи лікування, які підбирають в залежності від форми хронічного тонзиліту та загального стану пацієнта.

Консервативні методи лікування спрямовані на відновлення правильної роботи мигдаликів, підвищення захисних властивостей та відновленню місцевого імунітету. Консервативне лікування проводиться при компенсованих формах тонзиліту та декомпенсованих у випадку протипоказів до оперативного втручання або відмови пацієнта від хірургічного лікування.

Методів консервативного лікування хронічного тонзиліту є досить багато, але на жаль більшість з них не мають доказовості та не дають бажаного лікувального ефекту. Одним з найбільш результативних та ефективних методів лікування - це промивання лакун піднебінних мигдаликів, або більш сучасний метод - промивання за допомогою спеціального апарату (вакуумна санація лакун піднебінних мигдаликів).

Апаратне (Вакуумне) промивання лакун піднебінних мигдаликів - це метод консервативного лікування хронічного тонзиліту, який на відміну від класичного промивання голкою скорочує кількість процедур, дозволяє досягти максимального лікувального ефекту та покращити стан піднебінних мигдаликів.

Під час процедури з піднебінних мигдаликів за допомогою спеціального обладнання забирають гнійний вміст, пробки, а лакуни промивають лікарськими розчинами. Процедура абсолютно безболісна, легко переноситься пацієнтами, а отриманий результат дозволяє позбутись симптомів тонзиліту, неприємного запаху з рота та досягти тривалого результату.

Для того щоб отримати детальну інформацію про даний метод лікування - натисніть тут.

Хірургічний метод лікування - це повне видалення піднебінних мигдаликів (тонзилектомія), яка проводиться виключно за показаннями при декомпенсованих формах тонзиліту та при відсутності альтернативних методів лікування.

Виникли запитання?
Якщо вам щось не зрозуміло, виникли запитання відносно хронічного тонзиліту або ви хочете проконсультуватись з приводу захворювань ЛОР-органів, зателефонуйте (номер доступний для повідомлень у всіх додатках Viber, Telegram, Messenger, WhatsApp), або запишіться на прийом, заповнивши онлайн форму.
Зв'язатись з лікарем
Close
Контакти
Доброго дня! Напишіть мені або зателефонуйте, якщо у вас з'явились запитання.
Telegram
WhatsApp
Viber
Messenger
Phone