На цій сторінці ви дізнаєтесь причини виникнення ринітів, симптоми захворювання, клінічні ознаки, методи діагностики та варіанти лікування.

Що таке риніт?

Риніт – це запальне захворювання слизової оболонки носа, що характеризується нежиттю, закладеністю та важкістю носового дихання. Класифікують риніт на алергічний та не алергічний, а за тривалістю процесу на гострий (раптовий) та хронічний (тривалий).

Алергічний риніт

Алергія – це прояв підвищеної чутливості імунної системи до окремих речовин, іншими словами – це незвичайна відповідь організму на звичайні для здорових людей подразники , які призводять до хворобливого стану після «першого знайомства» та при повторному контакті з ними. Алергія може бути викликана будь-якою речовиною природного та штучного походження.

Алергічний риніт – це запальні зміни слизової оболонки носа, що викликаються алергічною реакцією на алерген та проявляється чханням, свербежем, водянистими виділеннями з носа та важкістю носового дихання.

 

Чому виникає алергічний риніт?

Внаслідок потрапляння алергенів на слизову оболонку носа відбувається реакція імунної системи, що призводить до виділення ряду хімічних речовин, через які внутрішній шар носа (слизова оболонка) набрякають та починається надмірне виділення слизу. Надмірна кількість слизу – це захисна реакція на алерген.

Алергічний риніт викликається вдиханням крихітних частинок алергенів, а найбільш поширеними являються сезонні цвітіння рослин, шерсть домашніх тварин, домашній пил, пилок та спори, кліщі, різноманітні хімічні сполуки, робочі речовини, засоби гігієни та побуту. Симптоми алергічного риніту, як правило загострюються навесні та восени, але існують види цілорічного риніту.

Діагностика алергічного риніту

Діагностичний протокол розпочинається зі збору анамнезу та детального ендоскопічного огляду носової порожнини, а для встановлення причини риніту та виду алергену проводиться лабораторна діагностика.

Лікування алергічного риніту у Львові

При лікуванні алергічного риніту важливо уникати тих алергенів, які викликають та провокують захворювання, але часто це зробити важко, а в деяких випадках практично неможливо. Призначаються медикаменти котрі зменшують набряк слизової оболонки носа та сприяють відновленню, а саме антигістамінні, протинабрякові, місцеві глюкокортикостероїди, розчини для промивання носа, десенсибілізуючі ін’єкції.

Пам’ятайте одне: Антибіотики не лікують алергічний риніт!

Неалергічний риніт

Неалергічний риніт – це запалення слизової оболонки носа, яке не викликається алергеном, а розвивається внаслідок інфекцій, гормональних змін, при використанні медикаментів та патологічному пошкодженні тканин носа.

При неалергічному риніті відбувається набряк носових ходів, продукується вироблення великої кількості слизу, що веде до типових симптомів риніту, а саме важкості дихання та виділення надмірної кількості слизу з носа або стікання по задній стінці горла.

 

Які причини виникнення неалергічного риніту?

  • Інфекції – викликається різноманітними мікроорганізмами, зазвичай вірусами.
  • Екологічні фактори – у деяких людей риніт розвивається від подразнення димом, парфумами, випарами фарб, алкоголь, стрес, зміни погоди.
  • Пошкодження слизової оболонки носа та тканин носа;

Іноді риніт може розвинутися внаслідок вживання лікарських препаратів, зокрема:

  • інгібітори ангіотензинперетворюючого ферменту (АПФ) – для підвищення артеріального тиску
  • бета-адреноблокатори – при різних захворюваннях серця
  • нестероїдні протизапальні засоби (НПЗЗ) – для полегшення болю
  • судиннозвужуючі спреї – для зменшення набряку в носі;
  • Також риніт розвивається внаслідок вживання наркотиків;

Неалергічний риніт також може бути викликаний гормональними змінами внаслідок: вагітності, статевого дозрівання, прийом гормональних препаратів, захворювання, які спричиняють гормональний дисбаланс (для прикладу: захворювання щитовидної залози);

Які є види неалергічного риніту?

  • Гострий інфекційний риніт – це стан, що супроводжується типовими симптомами риніту, а саме нежиттю та важкістю носового дихання, може бути викликаний різноманітними інфекційними агентами, найбільш часто виникає при вірусних інфекціях. Лікування зазвичай симптоматичне.
  • Медикаментозний риніт або залежність від носових крапель – це вид хронічного риніту, що виникає внаслідок надмірного використання судинозвужуючих крапель або спреїв, щоб поліпшити носове дихання. Лікування полягає в припиненні застосування судиннозвужуючих спреїв, а томість призначається відновлювальна терапія або хірургічне лікування з використанням лазеру. Детальніше…
  • Вазомоторний риніт – це закладеність носа, що обумовлена набряком нижніх носових раковин через неправильну роботу вегетативної нервової системи. Може виникнути після перенесеного вірусного захворювання, травми та при патології інших органів. Лікування полягає в зменшенні розміру нижніх носових раковин за допомогою медикаментозного лікування або проведення хірургічної корекції нижніх носових раковин.
  • Гіпертрофічний риніт – це постійна закладеність носа, обумовлена незворотнім збільшенням нижніх носових раковин, коли навіть використання судинозвужувальних крапель не допомагає пацієнту поліпшити носове дихання. Лікування полягає в хірургічному зменшенні нижніх носових раковин.

Встановлення форми риніту проводиться лікарем-отоларингологом після детального збору анамнезу, огляду носової порожнини за допомогою інструментів та ендоскопа, а також після проведення специфічних тестів, зокрема алергічних.

 

Лікування риніту

Вибір тактики лікування риніту залежить від форми захворювання та полягає в усуненні чинника, який провокує набряк слизової оболонки носа, виробленні надмірної кількості слизу та усуненні симптомів риніту. Застосовуються методи медикаментозного лікування, що полягають у відновленні слизової оболонки носа, зменшенні нижніх носових раковин, а при алергічних реакціях усувають алергени, що провокують розвиток захворювання. Хірургічні методи лікування з використанням лазерних технологій направлені на покращення носового дихання та зменшення симптомів риніту.

Ускладнення риніту

Якщо не надати належної уваги симптомам риніту та лікуванню, можливий розвиток ускладнень, а саме:

  • При недостатньому надходженні повітря внаслідок закупорки носа розвиваються головні болі, труднощі зі сном, сонливість протягом дня, дратівливість, проблеми з концентрацією уваги;
  • Постійна запалення слизової оболонки внаслідок риніту призводить до можливого розвитку поліпів в носі, гаймориту та інших риносинуситів, захворювань слухової труби, а також інфікуванню середнього вуха.

ВИНИКЛИ ЗАПИТАННЯ?

Якщо вам щось не зрозуміло, виникли запитання відносно риніту  або ви хочете проконсультуватись з приводу захворювань ЛОР-органів, зателефонуйте (номер доступний для повідомлень у всіх додатках Viber, Telegram, Messenger, WhatsApp), або запишіться на прийом, заповнивши онлайн форму.