Dr. Yevhen Fliak

Носова кровотеча

На цій сторінці ви дізнаєтесь причини виникнення носових кровотеч, види захворювання, клінічні ознаки, методи діагностики та варіанти лікування.

Що таке носова кровотеча?

Носова кровотеча (епістаксис) - це витікання крові з носа, що виникає внаслідок розриву судин в порожнині носа. За видом носові кровотечі класифікують на передні та задні.

Переважна більшість носових кровотеч - це передні носові кровотечі, що виникають в передніх відділах носа, найчастіше місце локалізації - переділка носа, а сама зона Кісельбаха, яка складається з великої кількості дрібних кровоносних судин. Дана група кровотеча становить більше 90% випадків.

Задні носові кровотечі виникають при пошкодженні судин, що знаходяться глибоко в порожнині носа, поширені вони менш часто ніж передні, а за важкістю ускладнень несуть велику небезпеку для життя людини.

Чому виникає кровотеча з носа?

Носова кровотеча може виникати при травмах, що веде до розриву судинної сітки, а як наслідок - носова кровотеча, яка може бути досить масивною.

Коли людина знаходиться в надто сухому кліматі - виникає сухість слизової оболонки носа, що веде до її травматизації та виникають спонтанні носові кровотечі. Особлива група ризику - це люди, які приймають медикаменти для розрідження крові (антикоагулянти), що сприяють виникненню носової кровотечі при найменших пошкодженнях слизової оболонки носа, а також сприятливим фактором для виникнення носової кровотечі - це підвищення артеріального тиску.

Причини, що викликають кровотечі з порожнини носа:

Вплив факторів зовнішнього середовища:

 • термічні (вдихання гарячого або холодного повітря, тепловий або сонячний удар);
 • хімічні (вдихання токсичних сполук у вигляді пари, аерозолів, газів);
 • перепади атмосферного тиску;
Місцеві:

 • Внаслідок травматичного впливу на структури носа з порушенням цілісності судинної стінки: пальцева травматизація тканин носа; травма чужорідними тілами (дрібними іграшками, деталями конструктора, олівцями) - часта причина носових кровотеч у дітей; кровотеча після лікувально-діагностичних втручань на порожнині носа і навколоносових пазухах;
 • Легка травматизація слизової носа можлива при запальних захворюваннях, наприклад, при синуситах, алергічних та інфекційних ринітах;
 • Атрофія слизової оболонки носа (зміна будови і потоншення слизової), що виникає внаслідок недостатнього зволоження повітря. Даний стан може розвинутися через гормональні порушення, хронічні інфекційні захворювань носа і пазух, при надмірному застосуванні судинозвужувальних препаратів.
 • Різні новоутворення (як доброякісні, так і злоякісні) можуть бути причиною рецидивуючих носових кровотеч.
Загальні причини:

 • кровотеча, що розвивається спонтанно або через деякий час після травми, може вказувати на патологію різних ланок системи згортання крові (гемостазу);
 • внаслідок застосування деяких лікарських засобів, що впливають на систему згортання крові (антикоагулянти). При виникненні кровотеч під час прийому даних препаратів необхідно терміново звернутися до лікаря для корекції терапії основного захворювання;
 • запальні захворювання судин (васкуліти різної етіології);
 • у вагітних жінок, частіше в III триместрі вагітності, можуть виникати незначні кровотечі. Це є наслідком васкуляризації (утворення нових капілярів) порожнини носа на тлі підвищення вироблення естрогену. Також вагітність може супроводжуватися тромбоцитопенією (зниженням числа тромбоцитів), що служить істотним ризиком розвитку кровотеч.
До найбільш частих захворювань, що викликають носові кровотечі, відносяться:

 • артеріальна гіпертензія;
 • атеросклероз судин (порушення еластичності судинної стінки внаслідок її структурних змін при порушенні ліпідного обміну);
 • інфекційні та алергічні риніти;
 • атрофія слизової оболонки;
 • папіломавірусна інфекція;
 • пухлини носа;
 • патології згортання крові;

До групи захворювань, пов'язаних з порушенням гемостазу (судинно-тромбоцитарної ланки), входять різні тромбоцитопенії (зменшення кількості тромбоцитів), тромбоцитопатії (спадкові та набуті структурні дефекти тромбоцитів) і різні типи патології згортання крові.

До захворювань коагуляційної ланки гемостазу (за нього відповідають фактори згортання) відносяться спадкові захворювання, такі як:

 • гемофілія А (дефіцит фактора VIII);
 • гемофілія В (дефіцит фактора IX);
 • гемофілія С (дефіцит фактора XI);
 • дефіцит вітамін К-залежних факторів згортання крові (II, VII, IX, X) при захворюваннях печінки, лікуванні варфарином, нестачі вітаміну К в організмі.

Також виділяють кровотечі з порожнини носа, обумовлені аномалією розвитку судин при таких захворюваннях:

 • спадкова телеангіектазії (хвороба Ранд-Ослера) - недорозвинення судинної стінки капілярів;
 • синдром Марфана - спадкова патологія сполучної тканини;
 • локальний ангіоматоз - надмірне розростання судин;

Діагностика носових кровотеч

Діагностика носової кровотечі розпочинається із збору детального анамнезу, огляду ЛОР-органів, а саме порожнини носа, носоглотки, рота за допомогою спеціальних інструментів та ендоскопічного обладнання. Огляд ЛОР-органів направлений на визначення місця з якого виникла кровотеча.

Для визначення тяжкості та етіології повторних кровотеч використовують такі діагностичні аналізи:

 • загальний аналіз крові з визначенням кількості еритроцитів, гемоглобіну, гематокриту, тромбоцитів;
 • біохімічний аналіз крові для визначення функції печінки (основне місце освіти факторів згортання крові), рівня холестерину в крові, рівня кальцію;
 • коагулограмму при підозрі на патологію системи згортання кров, а особливо пацієнтам, які приймають антикоагулянти.
Більшість носових кровотеч можна зупинити без необхідності медичної допомоги, але іноді може знадобитися подальше лікування.
Ендоскопічний огляд носа при носовій кровотечі

Що слід робити при виникненні кровотечі з порожнини носа?

Незалежно від причини носової кровотечі, спочатку необхідно зупинити кровотечу.

Нижче представлений алгоритм першої допомоги при носовій кровотечі:

 • При кровотечі з носа потрібно сісти, злегка нахилившись вперед. Не можна лягати або нахиляти голову назад - це може привести до проковтування крові і викликати блювоту.

 • Необхідно затиснути передню частину носа з двох сторін на 5-7 хвилин.

 • Покласти холод на область носа (лід або хустку, змочений в холодній воді).

 • Якщо не вдалося зупинити кров, то в ніздрю потрібно вставити ватний або марлевий тампон, змочений 3% -ним розчином перекису водню або будь-якими судинозвужувальними краплями.

При відсутності ефекту від всіх перерахованих вище дій протягом 30 хвилин або при масивній кровотечі, при підозрі на травму, чужорідне тіло, при наявності відомих захворювань і в разі частих носових кровотеч слід негайно звернутися за медичною допомогою до отоларинголога (ЛОРа).

Лікування носової кровотечі

Лікування буде залежати від типу та причини носової кровотечі. Більшість носових кровотеч можна зупинити введенням спеціального тампону в носову порожнину, який змочений кровоспинним компонентом.

При повторюваних (рецидивах) епізодах носової кровотечі застосовують два методи лікування:

Перший метод - це консервативний (медикаментозний), що полягає у відновленні стану слизової оболонки носа, зміцненні судинної сітки, корекції підйомів тиску, а також в лікуванні запальних чи хронічних захворювань, які викликають носову кровотечу.

Лікування носової кровотечі з використанням лазера.
Якщо вдається візуалізувати джерело кровотечі (судину) з якої витікає кров - проводиться лазерне припікання кровоточивої судини, що забезпечує швидкий лікувальний результат. Проводиться дана маніпуляція з використанням лазера, що полягає в коагулюванні кровоточивої ділянки лазерним випромінюванням. Дізнатись детальніше...
Виникли запитання?
Якщо вам щось не зрозуміло, виникли запитання відносно носової кровотечі або ви хочете проконсультуватись з приводу захворювань ЛОР-органів, зателефонуйте (номер доступний для повідомлень у всіх додатках Viber, Telegram, Messenger, WhatsApp), або запишіться на прийом, заповнивши онлайн форму.
Зв'язатись з лікарем
Close
Контакти
Доброго дня! Напишіть мені або зателефонуйте, якщо у вас з'явились запитання.
Telegram
WhatsApp
Viber
Messenger
Phone