Dr. Yevhen Fliak

Риносинусит

На цій сторінці ви дізнаєтесь причини виникнення, симптоми захворювання, клінічні ознаки, методи діагностики та лікування риносинуситів.

Що таке приносові пазухи та яка їхня функція?

Додаткові пазухи носа (навколоносові пазухи, синуси) - це порожнини в кістках черепа, які заповнені повітрям та сполучаються з порожниною носа за допомогою невеликих отворів.
У людини розрізняють 4 групи додаткових пазух:

 • Верхньощелепова (гайморова) пазуха - це парна пазуха, найбільша з усіх, розташована у верхній щелепі;
 • Лобна пазуха (Фронтальна) - парна, розміщується в лобній кістці;
 • Рефітчастий лабіринт (Етмоїдальна пазуха) - парна, сформована комірками решітчастої кістки;
 • Клиноподібна (основна) - розташовується в клиноподібній кістці;
Відповідно запалення верхньощелепових пазух – гайморит, решітчастих пазух – етмоїдит, лобових – фронтит, клиноподібної пазухи – сфеноїдит.

Навколоносові пазухи забезпечують та виконують такі функції: Зменшення ваги лицевих кісток та підтримання їхньої міцності і форми, ізолюють чутливі структури (корені зубів, очні яблука) від швидких температурних коливань у порожнині носа при вдиху і видиху, зволожують та зігрівають вдихуване повітря, збільшують голосовий резонанс, забезпечують протиударний "буфер" при травмах.

Що таке риносинусит?

Риносинусит - це інфекційно-запальне захворювання слизової оболонки порожнини носа та приносових пазух, що розвивається при потраплянні в організм вірусного або бактеріального збудника. Проявляється закладеністю носа, виділеннями з носа, болем в ділянці голови та проекції приносових пазух. В залежності від тривалості захворювання розрізняють гостру та хронічну форму риносинуситу.

Гостра форма риносинуситу - це симптоми захворювання, що тривають менше 12 тижнів та повністю зникають, а за характером збудника розрізняють вірусний або бактеріальний риносинусит.

Хронічна форма риносинуситу характеризується збереженням симптомів захворювання більше 12 тижнів, що не зникають, а іноді можуть посилюватись. Ділиться хронічна форма на поліпозний риносинусит та без поліпів.

Чому виникає риносинусит?

У більшій частині випадків гострий вірусний риносинусит розвивається, як ускладнення гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ). Під впливом вірусної інфекції розпочинається патологічний запальний процес, що веде до змін миготливого епітелію (втрачаються спеціальні війки), розвивається набряк слизової оболонки, який зумовлює дисфункцію природних отворів приносових пазух, а подальшому повну їхню блокаду, що призводить до порушення дренажної функції, підвищення в'язкості секрету, а як наслідок - створюються умови для розвитку бактеріального запалення.

Гострий вірусний риносинусит може бути викликаний понад 200 різними вірусами. Одними з найпоширеніших є риновіруси (25% –80%), за ними йдуть коронавіруси (10% –20%), віруси грипу (10% –15%) та аденовіруси (5%).

Якщо симптоми захворювання погіршуються через 5 днів або зберігаються більше 10 днів - це називається гострим бактеріальним риносинуситом. Найбільш частими збудниками бактеріальної форми виступають Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae та Moxarella catarrhalis.

Розвитку хронічного риносинуситу сприяють фактори ризику, а саме: викривлення переділки носа, зміни в приносових пазухах, алергічний риніт (відбувається набряк слизової оболонки, що веде до перекриття природних отворів приносових пазух), хронічна зміна мукоциліарного транспорту, чутливість до нестероїдних протизапальних препаратів, астма, фактори навколишнього середовища та порушення імунної системи.

Які симптоми риносинуситу?

Основні симптоми, які характерні для вірусного риносинуситу - це відчуття закладеності носа, виділення з носа, що мають слизисту або гнійну консистенцію, біль в ділянці голови/обличчя або проекції приносових пазух, підвищення температури тіла.

Якщо дана симптоматика зберігається більше 10 днів, або настає погіршення стану з 5 дня, то дана клінічна картина розцінюється, як приєднання бактеріальної інфекції та можна встановити діагноз "гострий бактеріальний риносинусит".

Інші симптоми при риносинуситах - кашель, зниження нюху, закладеність вуха, швидка втомлюваність, біль в ділянці верхньої щелепи.

Хронічний та гострий риносинусит мають схожі ознаки та симптоматику, але гостра форма - це тимчасове захворювання, а при хронічному риносинуситі симптоматика має здатність часто повторюватись та є більш тривалою.

Діагностика риносинуситу

Встановлення діагнозу "риносинусит" та диференціальна діагностика розпочинається зі збору анамнезу та оцінки клінічних критеріїв, що поділяються на основні та додаткові.

Основні критерії:

 1. Гнійні передні носові виділення;
 2. Гнійні або знебарвлені задні носові виділення;
 3. Закладеність носа;
 4. Відчуття тиску зсередини в ділянці обличчя;
 5. Біль в ділянці обличчя;
 6. Гіпо- або аносмія;
 7. Лихоманка (лише для гострого синуситу).

Додаткові критерії:

 1. Головний біль;
 2. Біль у вусі або відчуття тиску і переповнення;
 3. Галітоз;
 4. Зубний біль;
 5. Кашель;
 6. Лихоманка (при підгострому або хронічному риносинуситі).

Для встановлення діагнозу риносинуситу достатньо двох основних критеріїв, або одного основного та двох і більше додаткових додаткових.


Гострий бактеріальний риносинусит можна диференціювати за наступними ознаками:

 1. Тривалість симптомів більше десяти днів;
 2. Висока температура (понад 39 C) з гнійними виділеннями з носа або болем в ділянці обличчя, які тривають 3 – 4 дні поспіль на початку хвороби

Наступним етапом діагностики - це ендоскопічний огляд порожнини носа та носоглотки, що дозволяє візуалізувати типові зміни при риносинуситі, а саме оцінити структури носа на наявність анатомічних аномалій, слизову оболонку на наявність набряку та запальних змін, носові раковини, природні отвори приносових пазух та виділення з них, підтвердити або спростувати наявність поліпів.

Ендоскопічне обстеження являється золотим стандартом діагностики захворювань ЛОР-органів та дозволяє оглянути важкодоступні місця носової порожнини, що не видно при звичайному інструментальному огляді.

Якщо виникає підозра на альтернативний діагноз або наявні ускладнення - проводиться комп'ютерна томографія носа та приносових пазух, що дозволяє оцінити анатомічні порушення, оцінити клиновидну, гайморові, лобні, решітчасті пазухи на наявність запальних змін, сторонніх тіл, заповненість пазух повітрям чи патологічним вмістом та вибрати тактику лікування.


Процес ендоскопічного огляду порожнини носа з використанням гнучкого ендоскопа.

Як лікують риносинусит у Львові?

Лікування риносинуситу залежить від форми та тяжкості захворювання, при гострому вірусному риносинуситі лікування направлене на усунення симптомів, призначається симптоматична терапія, що включає в себе розчини для промивання носа та протинабрякові препарати, а у разі зберігання симптомів риносинуситу на протязі 10 днів або погіршення стану на 5 день призначається відповідне антибактеріальне лікування.

Лікування хронічних форм риносинуситів направлене на усунення чинника, який провокує захворювання (лікування алергії, викривлення переділки носа, зміни в порожнині носа та приносових пазуха). Якщо патологічних процес супроводжується поліпами - проводиться хірургічне або лазерне видалення поліпів.

Відповіді на поширені запитання

Чи слід застосовувати антибіотики для лікування гострого риносинуситу?
Великий відсоток випадків гострого риносинуситу не потребує антибіотиків, оскільки вони викликані вірусами. Антибіотики показані лише тоді, коли симптоми все ще зберігаються через 10 днів лікування або якщо виникають ускладнення.
Чи існує специфічне лікування гострого вірусного риносинуситу ?
Ні, випадки гострого вірусного риносинуситу слід лікувати лише симптоматично.
  Якщо у мене раніше був гострий риносинусит чи може він перейти в хронічну форму?
  Ні, лише один попередній епізод гострого риносинуситу не збільшує ризик розвитку хронічного риносинуситу.
  Якщо наявний хронічний риносинусит з поліпами то лікування хірургічне?
  Зазвичай так. Проводиться видалення поліпів, але в деяких випадках можливе і консервативне лікування.
  Чи залишаються шрами після хірургічних втручань при риносинуситі?
  Ендоскопічні операції при риносинуситі проводяться всередині носа та не залишають ніяких видимих рубців.
   Виникли запитання?
   Якщо вам щось не зрозуміло, виникли запитання відносно риносинуситу або ви хочете проконсультуватись з приводу захворювань ЛОР-органів, зателефонуйте (номер доступний для повідомлень у всіх додатках Viber, Telegram, Messenger, WhatsApp), або запишіться на прийом, заповнивши онлайн форму.
   Зв'язатись з лікарем
   Close
   Контакти
   Доброго дня! Напишіть мені або зателефонуйте, якщо у вас з'явились запитання.
   Telegram
   WhatsApp
   Viber
   Messenger
   Phone