Dr. Yevhen Fliak

Середній отит

На цій сторінці ви дізнаєтесь причини виникнення захворювання, симптоми, клінічні ознаки, методи діагностики та варіанти лікування середнього отиту.

Що таке середній отит?

Середній отит - це гостре запальне захворювання, яке характеризується запальними змінами слизової оболонки середнього вуха та слухової труби, що виникає внаслідок переміщення запального процесу (вірусного, бактеріального) з порожнини носа в порожнину середнього вуха.

Причини виникнення

Причиною гострого середнього отиту являється послаблення захисних імунних функцій організму, зокрема порушення імунного захисту слизової оболонки верхніх дихальних шляхів та середнього вуха, що виникає в результаті респіраторних захворювань, інфекційних хворіб, травм середнього вуха та при порушенні цілісності барабанної перетинки.

Стадії та симптоми захворювання

Гострий середній отит у своєму розвитку проходить ряд стадій, а при вчасній діагностиці, процес можливо зупинити на самих початкових та уникнути ускладнень.

 • Стадія катарального запалення - це початковий етап отиту, що розпочинається з ураження слухової труби. У порожнину середнього вуха практично припиняється приплив повітря, відповідно знижується тиск, а барабанна перетинка втягується. Симптоми: Людина при цьому відчуває закладеності вуха, слух знижується, з'являється дискомфорт.

 • Ексудативний середній отит - розвивається запальний процес в порожнині середнього вуха, що супроводжується надмірним продукування слизисто-серозного секрету (ексудату). Симптоми: На цій стадії, пацієнт відчуває прогресування зниження слуху, відчуття переливання рідини у порожнині вуха, шум та дискомфорт у вусі.

 • Стадія гнійного запалення - відбувається активне розмноження бактерій в порожнині середнього вуха, що супроводжується зміна складу ексудату (рідини) та нагноєння вмісту в середньому вусі. Симптоми: біль у вусі, зниження слуху, симптоми інтоксикації (підвищення температури тіла та озноб).

 • Доперфоративна стадія. Тиск слизисто-гнійного ексудату на барабанну перетинку наростає, біль стає інтенсивнішою. Для цього періоду характерні лихоманка, виражена інтоксикація. Барабанна перетинка червоніє, натягується і випинається

 • Перфоративна стадія. Внаслідок того, що гнійного вмісту в порожнині середнього вуха стає багато, а тиск на барабанну перетинку збільшується, відбувається її розрив та вихід вмісту назовні у слуховий канал.

 • Репаративна стадія. Це завершальний етап гнійного отиту, коли відбувається загоєння перфорованої барабанної перетинки і відновлення її функції. Якщо прорив або розрив були великими, може сформуватися рубець. Еластичність цієї області буде знижена, що негативно відіб'ється на передачу звукових коливань.

  Діагностика середнього отиту

  Проводиться огляд слухового каналу та барабанної перетинки (отоскопія) - де візуалізуються наявні клінічні зміни.

  Ендоскопія носа та носоглотки - огляд слизової оболонки носової порожнини, носоглотки, входу в слухову трубу на наявність запальних змін та анатомічних відхилень.

  В залежності від стадії захворювання, можливе виконання ряду лабораторних обстежень (аналіз крові, бактеріологічне дослідження виділень) та променева діагностика (КТ вух та скроневої ділянки).

  Лікування отиту у Львові

  Лікування гострого середнього отиту залежить від стадії захворювання, вираженості клінічних симптомів та особливостей загального стану хворого.

  Призначаються анальгетики, протизапальна терапія, при гнійному процесі - антибактеріальне лікування, проводиться очищення слухового каналу від гнійних виділень, а для зменшення набряку у порожнині носа та слуховій трубі - призначаються спеціальні протинабрякові препарати (спреї).

  Ефективність та час лікування залежить від стадії, на якій виявлено захворювання.

  Середній отит - це складне та серйозне захворювання, що при неправильному лікуванні веде до тяжких наслідків ( мастоїдит, лабіринтит, ураження лицевого нерва, внутрішньочерепних ускладнень - менінгіт, сепсису), а в деяких випадках потребує госпіталізації.
  Виникли запитання?
  Якщо вам щось не зрозуміло, виникли запитання відносно середнього отиту або ви хочете проконсультуватись з приводу захворювань ЛОР-органів, зателефонуйте (номер доступний для повідомлень у всіх додатках Viber, Telegram, Messenger, WhatsApp), або запишіться на прийом, заповнивши онлайн форму.
  Зв'язатись з лікарем
  Close
  Контакти
  Доброго дня! Напишіть мені або зателефонуйте, якщо у вас з'явились запитання.
  Telegram
  WhatsApp
  Viber
  Messenger
  Phone